Mi az a lassan felszívódó szénhidrát?
Mi az a lassan felszívódó szénhidrát?
Szegény szénhidrátok az elmúlt évtizedben szinte közellenséggé váltak: olyan démonokká, akiket mindenáron el kell kerülni. Valójában a szénhidrátok nem a patás ördög rettenetes találmányai és nem az a céljuk, hogy minél hamarabb meghízz tőlük, sőt komoly szükséged van rájuk! Tudj meg róluk mindent!
De mik azok a szénhidrátok
A szénhidrát a szervezet energiaforrása, rengeteg ételünk tartalmazza: a tészták, a kenyerek, a rizs, a cukrok a gyümölcsök, a burgonya és sok – egészséges – zöldség is, ahogy a sütik, a torták és akár az édességek. A szénhidrátok tehát szinte megkerülhetetlenek. Tulajdonképpen amikor a szervezetünknek szüksége van egy kevés extra energiára, akkor az egyik legjobb megoldás a szénhidrát: csak éppen nem mindegy milyen.
A gyorsan felszívódó szénhidrátok
Ők a gyors segítség. A gyorsan felszabaduló szénhidrátok fogyasztásával azonnal megemelkedik a vércukorszinted, és gyorsan hozzájutsz a kellő (vagy néha a kellőnél több) energiához. Ez picit sokkolja a szervezetedet ezért válaszul inzulint termel, ami csökkenti a glükózszintet. Azért gyors felszívódásúak, mert hirtelen energialöketet adnak, de ez csak rövid ideig tart.
A túl sok gyors felszívódású szénhidrát magas koleszterinszinthez, magas vérnyomáshoz és elhízáshoz vezethet mert glükózforrások, és ha túl sok cukrot fogyasztunk, a felesleges glükóz testzsírként raktározódik el.
A lassan felszívódó szénhidrátok
Ha vannak gyorsan felszívódó szénhidrátok akkor logikus, hogy vannak lassú felszívódásúak is. De miben különböznek és melyik a jobb? A lassú felszívódású szénhidrátokat komplex szénhidrátoknak is nevezik. Ezek sokkal lassabban szívódnak fel a szervezetben. Mivel lassan szívódik fel, lassabban termel glukózt így a glukóz is lassabban szívódik fel és nem okoz gyors inzulinszint-emelkedést. Mivel nem tesz ilyet nem marad utána olyan cukor, amelyik aztán beépül a szervezetbe és hízáshoz vezethetne.
Lassú felszívódású szénhidrátok olyan élelmiszerekben találhatók, mint a teljes kiőrlésű gabonák, a tönkölybúza, az édesburgonya, a zöld zöldségek, a hüvelyesek, a diófélék, a magvak és a teljes kiőrlésű rizs.
A lassan felszívódó szénhidrátok előnyei
A lassú felszívódású szénhidrátoknak a fentieken kívül sok előnye van. Mivel alacsony a glikémiás indexük és magas a rosttartalamuk, a zsírtartalmuk vagy a fehérjetartalmuk (esetleg mindegyik) így lassan szívódnak fel. Nem energiasokkot és cukorlöketet adnak a szervezetnek, hanem szépen lassan adagolja: emiatt nem hízunk el, sokkal később leszünk ismért éhesek, egyébként is általában egészségesek. Lassan felszívódó szénhidrát a zöldségek, répák nagy része, a bogyós gyümölcsök, a gabonák (a népszerű hajdina, a bulgur a barna rizs, a teljes kiőrlésű tészta), de a dió, a kesudió, tehát a magvak is.
A szénhidrátok és a fogyás
Tévhit, hogy ha teljesen kiiktatod az életedből a szénhidrátot, akkor csodálatos eredményeket érsz el, azonnal tónusos, lesz a bőröd és feszes az alakod. Tény, hogy ha nem eszel sok szénhidrátot (sem a jót sem a rosszat) akkor hamarosan elkezdesz fogyni. A fogyás idővel - amikor elhasználtad az energiakészletét a testednek – megáll és ha nem veszed észre, lehet, hogy egészségtelenül táplálkozol, ami megint nem tesz jót a szervezetednek. Merthogy szénhidrát – ha mértékkel is – kell.
Ha fogyni szeretnél (vagy csak egészségesebben étkezni) akkor inkább lassan felszívódó szénhidrátokat válaszd. Nálunk találsz, nézz be hozzánk segítünk.